Clelia – sama na kole napříč Islandem

Ahoj, jmenuji se Clelia Ponteri a chystám se projet Island od západu na východ na horském kole. Studuji biologii a pracuji jako cyklistický poslíček v Miláně, kde žiji. Vždycky jsem měla vášeň pro přírodu a sport. Už jako dítě jsem začala jezdit na koni, brzy následoval orientační běh, běh, kajak a trekking, a to díky oběma rodičům, kteří se mnou sdíleli vášeň pro dobrodružství.

V osmnácti letech jsem začala soutěžit v adventure races – dobrodružných závodech. To je sport, který zahrnuje mnoho mých oblíbených aktivit v divoké a odlehlé přírodě, a poznáte v něm hranice své vytrvalosti a odolnosti.

Díky práci cyklistického poslíčka se ještě prohloubila má vášeň pro kola a po mé první (a velmi krátké) bikepackingové cestě z domova do Švýcarska jsem se rozhodla, že chci uspořádat delší expedici tohoto typu.

Vybrala jsem si Island, protože mě fascinoval: je velmi málo osídlený, má mnoho odlehlých oblastí a jeho příroda má tu nejčistší podobu. Má také rozmanitou krajinu: drsné pobřeží, ledovce, mohutné řeky, pouště, vysočiny… Trasa mé expedice povede napříč všemi těmito oblastmi.

Začnu v Reykjavíku, pojedu na západ, do Bjargtangaru, nejzápadnějšího bodu Evropy, kde bude začínat traverz. Celý ostrov přejedu přes vnitřní vysočinu, kde budu stanovat v nejodlehlejších a nejdivočejších oblastech Islandu. Tento traverz mi může trvat odhadem 8 až 11 dní, ale možná taky mnohem více. Vše záleží na překážkách, které mě cestou potkají… a že jich může být hodně!

Počasí může být velmi náročné kvůli silnému větru a jeho nepředvídatelnosti. Na mnoha nesjízdných místech budu muset kolo přenášet a absence zásobovacích míst mě donutí naložit si na kolo jídlo na mnoho dní… Vzhledem k mé omezené možnosti nosit těžkou váhu bude nezbytné mít jídlo na cesty lehké.

Navíc v tomto úseku potkám jen velmi málo lidí a budu se moci spolehnout jen sama na sebe. Pokud se mi podaří dosáhnout Dalatangi, východního bodu Islandu, budu směřovat na jih, podél pobřeží a na cestu zpět do Reykjavíku. V této části expedice prozkoumám některé z nejkrásnějších – a nejznámějších – islandských přírodních scenérií.

Na začátek tohoto dobrodružství se velmi těším a nemohu se dočkat, až tam po měsících plánování skutečně budu! Chcete vidět Island a některé mé zážitky z cesty? Sledujte sociální sítě Adventure Menu. Jelikož bude mým palivem, zůstanu s vámi v kontaktu :).

Držte mi palce.

Clelia