Dálkové trasy: Proč se na ně vydat?

Když se řekne pouť, spousta lidí si představí kolotoče, labutě a cukrovou vatu. My, kdo rádi vyrážíme ven do přírody a za dobrodružstvím, ale myslíme spíš na dálkové pochody. 

Proč vyrazit na dálkovou trasu? 

V posledních letech získávají dálkové trasy a stezky stále větší popularitu. Na Camino de Santiago vyráží poutníků snad stejně jako ve středověku a ani legendární PCT už není nedostižným snem.

PCT_Camino

Možná tě ale překvapí, že i naše malá země v srdci Evropy je místem pro dálkové putování přímo zaslíbená. Vždyť tu máme dohromady téměř 15 000 km dálkových tras. Některé vedou krásnou a často ještě divokou přírodou pohraničí, kde stoupaj a klesaj ve vlídným rytmu našich hor. Jiné zase mají víc rozměr duchovní pouti spjatý s velkými postavami křesťanství v Čechách a na Moravě, s církevními poutními místy nebo s památnými místy naší národní historie a mytologie.

Každá dálková trasa je ale výjimečnej zážitek. Přes nevyhnutelný puchýře, permanentní svalovku a ramena ztuhlý od báglu jde o intenzivní zkušenost. Člověk nesený jen silou svých nohou a svý vůle zpomalí a vidí svět novýma, pozornějšíma očima. Všímá si kolem sebe věcí, co ve spěchu dneška přehlížel, a má dost času podívat se i sám na sebe a do sebe.

Trasy_Cesko (1)

Každá trasa a každej poutník krok po kroku píšou svůj vlastní, jedinečnej příběh, v němž se vzájemně proplétají osudy člověka, přírody, krajiny i historie země, která je naše, ale o který často víme o dost míň, než si zaslouží. Aby se takový příběh dálkového putování nezměnil v nechtěný drama, je dobrý vědět, že to rozhodně není žádná nedělní procházka. Správná příprava a dobré vybavení zajistí, že místo zbytečných starostí tě na cestě čekají jen ta dobrodružství, pro který si balíš batoh, zavazuješ tkaničky a překročuješ práh pohodlí domova.

Proto ti vřele doporučejm, najdi si čas a vydej se na cestu o kousek delší, než bývá zvykem. Stojí to za to. O hladu určitě nebudeš, protože pro tebe jako vždycky máme poctivýho, 100 % přírodního jídla cesty tolik, kolik budeš potřebovat.

 

Tak šťastnou cestu a dobrou chuť!