Proč se každý rok vzdáme 1% z obratu?

TAK JAKO U VĚTŠINY FIREM, I NAŠE FUNGOVÁNÍ MÁ URČITÝ DOPAD NA EKOLOGII. NEBEREME TO NA LEHKOU VÁHU A PLANETĚ SE SNAŽÍME ULEHČIT, JAK JEN TO JDE.

Příjemným faktem je, že při velkovýrobě spotřebujeme výrazně méně obalového materiálu, než kdyby sis jídlo vařil sám a díky inovativnímu nápadu se nám daří spotřebovávat o 30 % méně energie, než je při sušení jídel běžné. Se vztahem k přírodě to ale myslíme opravdu vážně, a tak se navíc každý rok vzdáme 1 % z obratu v rámci spolupráce s neziskovou organizací 1 % For Planet. 

 

Tuto, dnes již světově fungující, organizaci založili v roce 2002 Yvon Chouinard, zakladatel oděvní značky Patagonia a Craig Mathews, zakladatel rybářské značky Blue Ribbon Flies. Jejich záměrem bylo sdružovat neziskové organizace s firmami, které se chtějí podílet na řešení světových ekologických problémů.

,,Společnosti, které používají přírodní zdroje, by tyto zdroje měly také chránit.”

Filosofie 1 % For Planet je nám blízká, a tak jsme v roce 2019 navázali spolupráci. Díky tomu jsme se propojili s neziskovou organizací Wilderness International, která nám pomáhá udržet na světě přirozenou rovnováhu. Tato společnost, sídlící v Německu, kupuje od těžařských firem, soukromníků a spekulantů nedotčené přírodní oblasti v Kanadě a Peru, a zavazuje se tato území chránit.

,,Záchrana světa je v divočině.”

Člověkem nedotčené oblasti jsou čím dál vzácnější, ale pro planetu jsou nenahraditelným bohatstvím. Jakmile se v přírodě začne kácet nebo těžit, jen stěží ji pak lze navrátit do původního stavu. Stojí to nejen hodně úsilí, ale i nemálo finančních prostředků. Proto je preventivní a dlouhodobá ochrana nejúčinnějším způsobem, jak chránit vzácné druhy zvířat i rostlin, a jak pečovat o jedinečné světové ekosystémy. 

Společně vytváříme budoucnost, ve které stojí za to žít.

Na půdu divočiny, kterou Wilderness International nakupuje už více než 10 let, mají přístup pouze vědci, studenti a dobrovolníci, kteří se ve spolupráci s místními obyvateli podílejí na výzkumných projektech. Aktuálně vlastní Wilderness International 6 pozemků, celkem o rozloze 391 hektarů, což si můžeme představit asi jako 548 fotbalových hřišť.

Ptáte se, jestli v porovnání s pozemky, které už patří těžařům, není tahle plocha jen kapkou v oceánu? Na to Wilderness International odpovídá legendou.

Kdysi, po velké bouřce, se šel mladý muž projít po pláži. Na břehu uviděl tisíce mořských hvězdic, které tam vyplavilo rozbouřené moře. Bude trvat týdny, možná měsíce, než budou vlny znovu tak vysoké, aby s sebou vzaly hvězdice zpátky. ,,Všechny tady vyschnou,” pomyslel si smutně mladý muž, ,,není nic, co bych s tím mohl udělat.” V tom ale spatřil na pobřeží staříka, který hvězdice, jednu po druhé, házel zpět do moře. ,,Zbytečně se namáháte, pane,” řekl mu, když přišel blíž. ,,Jsou jich tu tisíce, co zemřou, tohle už není žádný rozdíl.” Stařík ze země zvedl další hvězdici a ukázal ji mladíkovi: ,,Ale ano, pro tuhle hvězdici to rozdíl je.” A s těmi slovy znovu odkráčel směrem k moři.

Každý krok, i ten nejmenší krůček k záchraně života na planetě, má smysl. Ve spolupráci s Wilderness International teď začínáme připravovat projekt, díky němuž se budete na záchraně divočiny moci podílet i vy.