Novinky

Zimní přechod Šumavy Slávka Krále

Naše modrá planeta je neskutečně bohatá na úžasná místa, která by chtěl každý milovník outdooru aspoň jednou za život navštívit. Vysokohorské krásy Himaláje, mystická tajemství hluboké Amazonie nebo třeba nespoutanost kanadské divočiny, to všechno chtějí cestovatelé (nejen) z naší české kotlinky zažít na vlastní kůži už po celé generace.

Byla by ovšem velká škoda věnovat všechnu pozornost jenom těm nejproslulejším světovým destinacím, když hory dobrodružství na člověka čekají doslova za humny. Jako například na Šumavě, kam se s několika lidskými i psími kámoši na několikadenní přechod v zimě vypravil ostřílený cestovatel Slávek Král a sepsal o tom pár hezkých řádků. 

 

 

Ze všech (čtyř) národních parků České republiky je Šumava nejkrásnější. Možná je to tím, že pocházím ze Sušice, možná je to pravda, možná je to úplně jedno. Šumava má ale dvě obrovské nevýhody: celá je protažená asfaltovou cestou a v sezóně je přecpaná lidmi. Když chceš vyrazit na delší pochod se svým pejskem, není to úplně ideální. 

Na Cestovatelském festivalu v Pardubicích jsem se potkal s Lůcou Kutrovou, která měla přechod Šumavy na svém bucket listu. Shodli jsme se na tom, že asfalt by nedělal dobře pejskům na tlapky, a že se nechceme mačkat s hromadou lidí. „Půjdeme v zimě,” prohlásil jsem ze srandy. Zasmáli jsme se tomu, ale když jsem měsíc později psal Lůce, jestli to platí, už si balila věci. Vzali jsme naše drahé polovičky, tři pejsky a v lednu vyrazili na přechod Šumavy. Čekalo nás šest nouzových noclezišť, asi 120 km a teplota mezi nulou až mínus dvanácti. Pocitově to ale bylo až někde okolo mínus sto.

 

 

Každý celou cestu pojal po svém. My měli stan pro jednoho, abychom ušetřili váhu. Což bylo malinko poddimenzované, když jsme v něm spali dva lidi, dva střední pejsci (borderka a berňák) a dvě krosny. Já si vzal děravý boty, protože jsem žádný jiný zimní neměl a Lůca s Honzou přijeli sbalený ve dvou Ikea taškách. No to jsme skvadra, pomyslel jsem si hned první den. Nebylo to ale tak hrozný, my s Niki měli půjčený profi karimatky, žďáráky a spacáky do -20°. Lůca měla dokonce Patizon expediční spacák do -48°C. Netuším, co čekala za počasí, ale zima jí nebyla.

 

 

V dalším vybavení se ale naše party diametrálně lišily. Náš stan pro jednoho v kupní ceně 250,- Kč (nekecám, fakt mě ten novej stan stál dvěstěpade). Dále jsem vyrazil ve dvou letních bundách, protože zimní bundu vůbec nevlastním. Mé jediné boty zrovna před cestou popraskaly, takže mi hezky profukovaly dírami, a moje Niki to celé dala bez nesmeků ve sněhulích. Další rozdíly byly vidět i ve vybavenosti v jídle. Lůca měla pytlík s bonbonama, oříškama a müsli tyčinkama pro rychlou energii. K jídlu si vařili každý své vlastní Adventure Menu na luxusnim JetBoilu, a předháněli se, kdo si dá Chicken Tikka Masala a kdo Chicken Korma Kari. My s Niki vařili pro oba na obyčejném vařiči jednu polívku z pytlíku a tiše záviděli.

 

 

Dobrodružství nečeká jen v zahraničí, i takový přechod českých hor skrývá mix adrenalinu, překonávání, krásných výhledů, zmrzlých prstů, slivovice a zážitků. Zimním přechodem se vyhnete asfaltu i davům turistů.

Nepodceňujte ale takový přechod, kvalitni karimatka, spacák a žďárák jsou základ, vyspat se v teple je k nezaplacení a pochod už nějak dáš. Ostatní je na tvých zkušenostech. My všichni měli za sebou několik přechodů, já mám za sebou 7 půlročních cest a proto si mohu dovolit vzít si boty s dírou, protože vím, že budu v pohodě. Dávejte pozor i na své čtyřnohé kamarády, pes bez předchozího tréninku nezvládne tolik zimy najednou, ale udělá pro vás všechno, co vám na očích uvidí.

 

 

Běžte do toho. Ten zážitek spaní na sněhu za to rozhodně stojí. My s Niki oba nemáme rádi zimu, byl to pro nás hlavně test vztahu. No, nedala mi jinou možnost - požádal jsem ji o ruku. 

Pořád vymýšlíš, kam se za dobrodružstvím vypravit příště? Tak mrkni na Slávkův blog nebo na instagramový účet jeho fenky Corey a nech se inspirovat. My už víme, že Slávek v následujících dnech vyráží společně s Lůcou Kutrovou alias Holkou s Bucket listem na přechod Rychlebských hor, tak už se nemůžeme dočkat, jak o tom poreferují!

Kopec jídla ve vánočním balení

Vymyslet a vybrat pro někoho ten správný dárek, to dokáže být pěkně zamotaná detektivka. Však to známe všichni. Pokud chceš potěšit dobrodruha, který ani chvíli neposedí doma a nejmilejší mu je obědvat ve společnosti veverek a zurčících potůčků, máme pro tebe elegantní rozuzlení téhle každoročně palčivé otázky. I když samo o sobě taky není úplně bez uzlů.

 

Kromě balíčků s vouchery zabalenými do (multi)funkčního outdoorového ručníku jsme totiž na tyhle Vánoce přichystali taky speciální dárkové Lanobalíčky, které nejenže spolehlivě zaženou hlad i pěkný flák cesty od nejbližší civilizace, ale ještě si s nimi milovníci outdooru natrénují vázání základních uzlů. A to přijde v outdooru extrémně vhod, ať už se člověk chystá lézt po skalách, kempovat nebo prostě potřebuje cokoliv pevně uvázat.

 

DÁRKOVÉ LANOBALÍČKY

Každý Lanobalíček jsme svázali kusem upcyklovaného horolezeckého lana Tendon a na balení jsme vytiskli přehledný návod na uzly, které se tak dají (nejen) v teple domova dají trénovat až do alelujá. Lanům jsme tak prodloužili život a na poloviční úvazek je ještě nějaký ten pátek necháme svázané s branží, pro kterou byla vyrobena. No jo, plýtvání je pro nás zkrátka sprosté slovo.

 

A protože se chutě a potřeby každého dobrodruha trochu liší, vytvořili jsme hned šestici balíčků, které se liší skladbou jídel i velikostí. Tak které z nich pod stromeček vybereš ty?

 

                

 

                

 

                

 

 

VOUCHERY V (MULTI)FUNKČNÍM BALENÍ

Chceš letos pod stromečkem udělat radost milovníkovi outdooru a nevíš si rady s vhodným výběrem jídel? Nevadí. Přesně pro tyhle případy jsme k letošnímu Ježíškovi připravili taky dárkové poukazy v hodnotách odpovídajícím nadmořské výšce známých horských vrcholů.

Vouchery jsme zabalili do rychleschnoucího outdoorového ručníku, který v přírodě můžeš použít i jako ubrus na Adventure Menu hostinu. No tak co, vidíš to na Sněžku, Mt. Blanc nebo rovnou Everest?


   

 

                 

 

 

 

Naděl letos k Vánocům některý z balíčků Adventure Menu a už si s dárky nemotej hlavu. Místo toho se nalaď na pohodovou vánoční atmosféru a u stromečku v klídku popřemýšlej, kam za dobrodružstvím vyrazíš příští rok. ;)

Tak šťastný svátky a dobrou chuť!

Na hory jedině bezpečně!

Kdo říká, že na letní dovolenou musíš vyrazit k moři? Spoustu lidí i v tomto období lákají hory, které kromě krásných výhledů a čerstvého vzduchu nabízejí i vítaný únik před extrémními teplotami, kterými jsou přímořské oblasti v současnosti tolik sužovány. 

 

 

Hory ti mají hodně co dát, ale taky klidně vzít, pokud nedbáš na bezpečnost. Ta by měla být vždy na prvním místě a zahrnovat důkladný plánování, objektivní odhad vlastních schopností a samozřejmě taky odpovídající vybavení. S tím vším ti pomůže projekt Bezpečně na hory a jejich užitečná příručka.

 

Plánuješ horskou túru? Zjisti, jak se správně připravit!

Příručka bezpečného pohybu letními horami z projektu Bezpečně na hory, která vznikla v odborný spolupráci se slovenskou Horskou záchrannou službou, ti s tím hravě pomůže. Dočteš se v ní o všech základních pravidlech bezpečného pohybu na horách a najdeš v ní hromadu zajímavých informací, tipů a rad.

 

 

Příručka ti pomůže s plánováním túry, ať už se chystáš na lehčí trek nebo na ferraty. Taky se dozvíš víc o vysokohorský nouzový signalizaci a nebo základech první pomoci.

 

 

No a co se týče bezpečného cestování ve větších nadmořských výškách, kromě pitnýho režimu je samozřejmě třeba myslet taky na nějaký ten zdroj energie, s čímž ti u nás v Adventure Menu rádi pomůžeme.


 

 

Kdo stojí za projektem Bezpečně na hory?

Jde o skupinu mladých lidí ze Slovenska, kteří milují hory. A protože svoje bohatý zkušenosti chtějí předávat dál, před víc jak 2 lety začali psát o bezpečnosti na horách a informují o aktuálních výstrahách na slovenských horách. To vše dělají dobrovolně a ve svém volném čase, aby cestovatelům pomohli užít si hory nejen naplno, ale taky zcela bezpečně.

Do dnešního dne tahle parta stihla:

  • Popsat víc jak 120 témat.
  • Vydat příručku bezpečného pohybu po horách v létě.
  • Představit lavinovou kartu s metodou STOP or GO.

 

 

Aby tvoje příští cesta na hory nebyla tou poslední, je zkrátka třeba myslet na všechny základy bezpečnosti. Osvěžit si je vždycky můžeš na oficiálním instagramovém účtu projektu Bezpečně na hory, kde najdeš všechny důležité informace rozdělené do několika sérií. V novém pokračování jedné z nich se dozvíš o první pomoci na horách, v další zase o tom, jak se vydat na hory bez stop – tedy s maximálním ohledem na přírodu i ostatní cestovatele.

 

Užívej si hory naplno, ale taky bezpečně!

3 položek celkem